İşe Yerleştirme Hizmetleri

AYLIK İŞ GÜCÜ ÇİZELGESİ BİLDİRİMİNDE İŞLEM BASAMAKLARI

4904 sayılı Türkiye İş Kurumu ile İlgili Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanununun 3/b maddesinde "İşgücü piyasası verilerini, yerel ve ulusal bazda derlemek, analiz etmek, yorumlamak ve yayınlamak, İşgücü Piyasası Bilgi Danışma Kurulunu oluşturmak ve Kurul çalışmalarını koordine etmek, işgücü arz ve talebinin belirlenmesine yönelik işgücü ihtiyaç analizlerini yapmak, yaptırmak." Kurumumuz görevleri arasında yer almaktadır.

"4904 sayılı kanunun 21 inci maddesine göre ise "Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur."

Bu madde gereğince Kurumumuz uygulamasında; işyerlerine ait ilgili ayın işgücü çizelgelerini (her ay olmak üzere) takip eden ayın sonuna kadar Kurumumuz internet sitesine girmeleri gerekmektedir.


AYLIK İŞGÜCÜ ÇİZELGELERİNİN BİLDİRİMİNDE İZLENCEK İŞLEM BASAMAKLARI

Daha önce işveren kaydınız yoksa ilk önce işveren olarak  https://esube.iskur.gov.tr internet sitemiz üzerinden İŞVEREN kaydı oluşturmanız gerekmektedir. Kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra 24 saat içinde üyeliğiniz onaylanacaktır. Eğer isterseniz il müdürlüğümüzü arayarak üyeliğinizi kısa sürede de onaylatabilirsiniz.

 1. İŞKUR E-Şube’ye işveren kısmından giriş yaptıktan sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Aylık İşgücü Çizelgeniz linkini seçiyoruz.


   
 2. Aylık İş Gücü ekranına geldikten sonra görseldeki gibi yıl ve ay seçerek yeni çizelge ekle butonunu kullanıyoruz.



   
 3. İşyeri Gelişimi kısmını aşağıdaki görseldeki gibi ileri butonuyla bir sonraki aşamaya geçiyoruz.





   
 4. Çizelge Detayları aşamasında görselde ki gibi bordrodaki personellerin ay içinde işe girenler ile ay içinde işten ayrılanlar olmak üzere  çalışma zamanlarına göre bilgiler işlenecektir. Ayrıca Kısmi çalışanların aylık saati ve yeraltı /su altı/hava taşımacılık işlerinde çalışanları ile özel güvenlik şirketlerinde çalışanlar ayrıca gösterilecektir.




   
 5. Mesleklere Göre Dağılım aşamasında görseldeki gibi ay içinde işe girenleri ve işten ayrılanları işe giriş bildirgesindeki meslek koduna göre gruplandırarak kadın ve erkek olarak çizelgeye ekliyoruz.
   




6. İstihdam Bilgileri aşamasında firmanızın durumuna göre sorulara cevap verebilirsiniz.

 

7. Karşılanmasında Güçlük çekilen Meslekler Aşamasında ise firmanızda karşılanmasında güçlük çekilen meslek varsa ona göre bu meslek veya meslekleri ekleyebilir, yoksa bu kısmı boş geçebilirsiniz.
 


8. İşlem Sonuna geldiğimizde ise kaydet butonu ile bilgileri kaydetmemiz gerekmektedir. İşlem basamaklarında eksik yoksa işgücü çizelgesi sisteme kaydedilmiş olacaktır.
 


9. Tekrar ana sayfaya dönerek aylık işgücü çizelgesi kısmından, girdiğiniz çizelgelerin detaylarını görebilirsiniz.
 

19 Mart 2020, Perşembe   -   1.603 defa okundu